Robotik Nedir?

  Robotik kelimesini son zamanlarda sıkça duyar olduk. ‘Geleceğin alanı robotik. ’ vb. cümlelerle birçok yerde rastlıyoruz. Okullarda kodlama ve robotik atölyeleri kurulmaya ve bu konularda eğitim verilmeye başlandı. Peki, sürekli bahsedilen ve gelecekte çok önemli olacağı düşünülen bu robotik aslında nedir?
Robotics Animated Word Cloud, Text Stock Footage Video (100 ...

   Robotik kelimesinin anlamına birçok kaynakta makine, bilgisayar, elektronik ve uzay gibi sistemlerin ve mühendisliklerin ortak çalışma alanı olarak ulaşabiliriz. Çünkü robotik sadece belirli konuları ya da belirli meslekleri kapsayan bir alan değildir. Robotik teknolojisi; mekanik üretimde parça seçme ve sıralamadan tıp alanında ameliyathanelere kadar birçok alanda kendini göstermektedir.

Kalpte robotik ameliyatlar açık cerrahiye son vermeye aday

   İş alanlarında etkin rol oynayan robotik aynı zamanda ilkokuldan üniversiteye kadar birçok öğrencinin kendini geliştirmesine, yeni şeyler üretmesine ve kodlama, mekanik gibi alanlarda kendilerini keşfetmesine olanak sağlıyor. Peki, bunu nasıl yapıyor?

   Bunu şöyle açıklayabiliriz: Robotik alanı, derinliklerinde birçok farklı canlı türünü barındıran bir denize benziyor. Her farklı canlı türü, robotiğin farklı bir dalını temsil ediyor. Bu sayede de onu keşfe dalan her insana bir şekilde hitap ediyor. Yeni sulara yelken açan insan da gerek toplumsal gerek bireysel açıdan kendine birçok şey katıyor.

   Robotiğin kullanıldığı alan kadar robotik alanıyla ilgilenen bireye katkılarından birkaçından şöyle bahsedebiliriz:

-Bir robot veya mekanizma üretim sürecinde kodlama, mekanik ya da elektronik açıdan her zaman düzeltilecek ya da daha iyisi yapılabilecek bir kısım vardır. İnsan sorunlarla karşılaştıkça ya da her aşamada hedefi bir adım ileriye taşıdıkça düşünmeye başlar. Yeni ve özgün fikirler üretmek ister. 

Bu sayede de analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesini, gün geçtikçe de hızlanmasını sağlar.

-Genellikle insanlar ‘bir elin nesi var iki elin sesi var’ diye düşünerek başarıya giden yolda yanlarında yol arkadaşları, bir başka deyişle bir takım isterler. Robotik alanında da takım olarak çalışmak hedefi bir basamak daha yukarı taşır. Aynı zamanda bir takımda görev alan kişi sorumluluk bilinci, iletişim ve kişisel gelişim yönünde birçok artıyı defterine eklemiş olur.

-Öğrenciler açısından farklı uğraşların derslerini olumsuz etkileyeceği düşüncesi olabilir. Fakat sahip olunan zamanın güzel yönetilmesi ve sorumlulukların bilincinde hareket edilmesi olumsuz değil olumlu bir etki oluşturacaktık. Çünkü robotik alanının zihinsel olarak sağladığı gelişim sayesinde sadece bu alanda değil diğer konularda da düşünmeyi, fikir üretmeyi ve anlamayı kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: