Robotik ve Mühendislik

   Robotik ve mühendislik. Hayatlarının neredeyse her alanında beraber olan ikili. Peki, bu ikiliyi sürekli beraber yapan nedir?

Bunu şöyle açıklayabiliriz:Engineer Animated Word Cloud, Text Stock Footage Video (100 ...

Mühendislik kavramı, bir şeyi en iyi ve en makul hale getirmek için çalışmak ve çıktı vermektir. Bunun diplomasına sahip kişiler ise mühendislerdir. Bu açıdan baktığımızda robotik alanı da aslında bir mühendisliktir. Çünkü her ikisi de üretmeyi, düşünmeyi ve çalışmayı kendilerine hedef edinmiştir.

   Aynı zamanda yararlandıkları konular da ortaktır: yazılım, mekanik ve elektronik her ikisi için de önemli olan konulardandır. Her iki alanla da ilgilenen insanlar sorumluluk sahibi olma, üretken düşünme ve hareket etme gibi birçok ortak noktaya sahiptir. Bu ortak noktalara sahip birçok mühendis robotik alanında çıktılar vermekte, aynı zamanda birçok mühendislik çalışmasında robotiğin çıktılarından yararlanılmaktadır.

   Bu çalışmalardan şöyle bahsedebiliriz:                                                                       

  – İmalat, kesme, taşıma ve montaj gibi birçok alanda endüstriyel robotlarla karşılaşabiliriz. Bu robotlar üretimde ve paketlemede büyük rol oynamaktadır. Hızlı ve koordineli çalışmaları sayesinde endüstri mühendisliği başta olmak birçok mühendisliğe katkıda bulunmaktadırlar.

  – Uzaya yapılan yolculuklar ve uzay keşifleri sırasında kullanılan araçlar ve yöntemlerde de yine robotik alanının çıktılarıyla karşılaşmaktayız. Robotik görev aldığı bu alanda da uzay mühendisliği gibi birçok alanla beraber çalışmaktadır.

  – Bina inşasından parça imalatına kadar birçok alanda görev alan robotik bu sayede inşaat mühendisliği başta olmak üzere yine birçok alanda işleri kolaylaştırmaktadır.

   Verdiğimiz birkaç örnekten de anlayabileceğimiz gibi robotik ve mühendislik hayatlarının her alanında beraber çalışan ve bu sayede hedeflerini her zaman daha da ileri taşıyarak en güzel sonuca ulaşmaya çalışan iki alandır.                                

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: